Author Topic: Blokowanie możliwości zapisu dokumentów Worda  (Read 34237 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alburnus

  • Guest
Blokowanie możliwości zapisu dokumentów Worda
« on: March 07, 2013, 09:35:54 PM »
Od instalacji wersji 8 Avasta mam problem z zapisem plików Worda. mianowicie w chwili zamykania pliku pojawia się komunikat "Program Word nie może zapisać pliku z powodu braku praw dostępu do pliku" i potem  następuje skasowanie pliku. Można za to zapisać plik pod nowa nazwą. O prawach dostępu nie ma mowy, bo to partycja FAT32. atrybuty pliku także nie blokują możliwości zapisu. Jak dotąd wyłączyłem opcję w ustawieniach osłony systemu plików dotyczącą skanowania plików podczas zapisywania. Na razie pomaga. Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie?

Marek358

  • Guest
Re: Blokowanie możliwości zapisu dokumentów Worda
« Reply #1 on: March 12, 2013, 12:40:44 PM »
Mam dokładnie ten sam problem na dwóch komputerach z Avastem. W jednym przypadku jest to problem z Office 2007 w drugim z Office 2003.
Największy problem jest z Wordem, mniejszy z Powerpointem i Excelem.

chomikos

  • Guest
Re: Blokowanie możliwości zapisu dokumentów Worda
« Reply #2 on: March 12, 2013, 01:51:56 PM »
Ja takiego problemu nie mam na office z 2003 i 2013 roku. Sam przed chwilą spróbowałem i nie mam żadnego problemu ;)

Marek358

  • Guest
Re: Blokowanie możliwości zapisu dokumentów Worda
« Reply #3 on: March 12, 2013, 02:37:05 PM »
Z Wordem problem wygląda następująco:
Otwieram plik, dokonuję edycji i wprowadzam zmiany.
Bez zapisywania zostawiam go na 15 minut.
Po 15 minutach wykonuję CtrlS (zapisz) i zapisywanie wysypuje się.
Na jednym kompie (office 2007) mam to na wszelkich plikach z wszelkich dysków.
Na drugim kompie (office 2003) problem dotyczy tylko plików otwieranych z pendrajwa.

Dodam, że wątek wirusa jako źródła został wykluczony.

Wizualizacja tego co się dzieje przy próbie zapisu 1-2-3 poniżej:
« Last Edit: April 01, 2013, 06:10:39 PM by Marek358 »

sfor

  • Guest
Re: Blokowanie możliwości zapisu dokumentów Worda
« Reply #4 on: March 12, 2013, 06:18:04 PM »
Od chwili wgrania 8 mam to samo na komputerach w całej firmie. Mamy starsze wersje: Office 2000 Sr1, XP , 2003. Wystarczy otworzyć plik i zostawić na 15 -30 min bez ruchu. Potem w zależności od systemu można uratować plik zapisując go pod inną nazwą jeśli nie potwierdzimy czasem bzdurnego komunikatu systemu o np potrzebie sformatowania uszkodzonego dysku (XP Prof). Pojawieniu się tego "zjawiska" sprzyja długa nazwa otwieranego pliku zawierająca kilka kropek i polskie znaki.

Marek358

  • Guest
Re: Blokowanie możliwości zapisu dokumentów Worda
« Reply #5 on: March 12, 2013, 06:38:28 PM »
Póki co wyłączyłem "osłonę systemu plików", ale długofalowo nie jest to chyba dobre rozwiązanie. Niewykluczone, że można lepiej ustawić opcje "osłony systemu plików" żeby osłona działała, ale offica nie ruszała. Na razie jednak nie wiem jak to zrobić.

sfor

  • Guest
Re: Blokowanie możliwości zapisu dokumentów Worda
« Reply #6 on: March 12, 2013, 07:23:18 PM »
Czytaj co napisał alburnus
"Jak dotąd wyłączyłem opcję w ustawieniach osłony systemu plików dotyczącą skanowania plików podczas zapisywania"
To jedynie wystarcza. Wykluczenia katalogów z otwieranymi plikami - NIE

Marek358

  • Guest
Re: Blokowanie możliwości zapisu dokumentów Worda
« Reply #7 on: March 12, 2013, 07:35:40 PM »
Dzięki za zwrócenie uwagi.
W "Skanuj podczas zapisywania" wyłączyłem:
"Skanuj pliki podczas zapisywania"
"Skanuj pliki z domyślnymi rozszerzeniami"
Zostawiłem włączone:
"Nie skanuj plików współdzielonych zdalnie"
"Nie skanuj plików na nośnikach wymiennych"
Mam nadzieję, że efekt będzie zgodny z oczekiwaniami...

Marek358

  • Guest
Re: Blokowanie możliwości zapisu dokumentów Worda
« Reply #8 on: March 14, 2013, 02:34:31 PM »
Ustawienia, które poczyniłem nie wystarczyły.
Problem zaczął sporadycznie nawracać.
Wykonałem dalsze zmiany "ustawień osłony systemu plików":
W zakładce "Wykluczenia" wpisałem pliki typu
*.doc
*.docx
*.ppt
*.pptx
*.xls
*.xlsx
i zaptaszkowałem opcję "R", nieptaszkując opcji "W" oraz "X".
Wydaje mi się, że takie ustawienie oznacza pominięcie osłony plików przy zapisywaniu (W) i wykonywaniu (X) takich plików, zaś wykonuje osłonę plików przy odczytywaniu (R). Nie jestem pewien czy dobrze zinterpretowałem bo opis jest zagmatwany...
Na razie jest poprawa, ale testuję dalej.
« Last Edit: March 22, 2013, 06:40:56 PM by Marek358 »

monisia89

  • Guest
Re: Blokowanie możliwości zapisu dokumentów Worda
« Reply #9 on: March 21, 2013, 07:48:17 PM »
Witam Panów

Mam podobny problem na moim laptopie. Początkowo myślałam, że sama coś zepsułam albo wirusów naściągałam i dlatego tak się dzieje. Szukałam wiele w internecie i trafiłam tutaj. Proszę mi powiedzieć Panie Marek358, czy Pana problem został tym sposobem rozwiązany? Bardzo zależy mi na skuteczności ponieważ straciłam część pracy dyplomowej!!! :'(

Pozdrawiam serdecznie!
Monika

Marek358

  • Guest
Re: Blokowanie możliwości zapisu dokumentów Worda
« Reply #10 on: March 21, 2013, 09:45:51 PM »
Moniko
Tydzień walczyłem z problemem zanim się zorientowałem, że to nie wirusy. Dwa razy był w serwisie i nic nie pomogło.
Zrobiłem to co jest opisane w Reply 7 i Reply 8. Na razie problem nie nawraca.
Co do Reply 8 - wyłączyłem jeszcze pliki excela czyli *.xls i *.xlsx
Ustawianie wykluczeń jest dla mnie niezbyt jednoznaczne, ale chyba prawidłowo zinterpretowałem, że należy zaptaszkować R, zaś nieptaszkować W oraz X.
Czy ty masz Windows xp?

alburnus

  • Guest
Re: Blokowanie możliwości zapisu dokumentów Worda
« Reply #11 on: March 21, 2013, 10:25:27 PM »
To trochę kpina zespołu Avasta z użytkowników. Problem jest dosyć stary, pierwsze wpisy na forach dotyczące tego buga mają kilka lat. i jak dotad nie ma rozwiązania. Kwerenda w internecie przyniosła informacje, że problem występuje na partycjach FAT - potwierdzam, na laptopie z NTFS-em nie mam czegoś takiego. Nie chciałbym jednak konwertować dysku, bo z różnych względów musi być on na Facie.

Marek358

  • Guest
Re: Blokowanie możliwości zapisu dokumentów Worda
« Reply #12 on: March 22, 2013, 08:44:35 AM »
To trochę kpina zespołu Avasta z użytkowników.

Co ciekawsze w 2008-9 roku identyczne problemy zgłaszali użytkownicy Kasperskiego.

monisia89

  • Guest
Re: Blokowanie możliwości zapisu dokumentów Worda
« Reply #13 on: March 22, 2013, 09:44:00 AM »
Posiadam Windows XP. Jeśli chodzi o wykluczenia to znalazłam takie coś.
http://avast.helpmax.net/pl/oslony-w-czasie-rzeczywistym/oslona-systemu-plikow/ustawienia-zaawansowane/wykluczenia/
Trochę lepiej są one tutaj opisane.
Pracowałam dzisiaj na dokumencie WORD odczytywanym z pendrive i znowu pojawił się ten sam błąd mimo, że zastosowałam się do wskazówek Pana Marka358...
Z kolei z plikami zapisanymi na dysku twardym nie było tego problemu, ale jak tak dalej będzie, to chyba odinstaluje tego Avasta i będzie spokój!

Marek358

  • Guest
Re: Blokowanie możliwości zapisu dokumentów Worda
« Reply #14 on: March 22, 2013, 12:02:34 PM »
Sprawdziłem u siebie na laptopie - na laptopie nie mam tego problemu również przy plikach z pendrajwa. (przy ustawieniach Avasta wg Reply 7 i Reply 8 ).
Laptop - xp, office 2007

Wieczorem zrobię test na kompie stacjonarnym, gdzie zauważyłem problem właśnie na plikach z pena.

EDIT
Zrobiłem test na kompie stacjonarnym, na którym wcześniej występowały problemy przy edytowaniu plików z pendrajwa. NIE stwierdziłem żadnych problemów z zapisem (przy ustawieniach Avasta wg Reply 7 i Reply 8 ).
Komputer - xp, office 2003
« Last Edit: March 22, 2013, 06:37:47 PM by Marek358 »