Author Topic: Blokování SMTP serveru  (Read 14408 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

svl

  • Guest
Blokování SMTP serveru
« on: June 22, 2013, 12:11:58 AM »
Včerejší aktualizace avast (21.6.2013) blokuje odchozí poštu na SMTP servery O2 (smtp.iol.cz, smtp.o2isp.cz), nezobrazí se však žádná varovná hláška avastu, jen chyba poštovního klienta, že spojení se smtp serverem nelze navázat.

Offline lukas.hasik

  • Avast team
  • Advanced Poster
  • *
  • Posts: 929
  • Product manager of Avast Security for Windows
Re: Blokování SMTP serveru
« Reply #1 on: June 24, 2013, 03:50:07 PM »
dobry den, mluvite o aktualizaci programu (Windows?) a nebo o aktualizaci Virove Databaze?
Quality is also a feature.

Jan Nabelek

  • Guest
Re: Blokování SMTP serveru
« Reply #2 on: June 24, 2013, 05:40:11 PM »
Nemluví o žádné aktualizaci Windows, ale o tom, že Avast nějakým způsobem blokuje odesílání pošty na server iol.smtp.cz.

Řešil jsem stejný problém (nefungující odesílání pošty) pro malou firmu mé příbuzné. Problém začal v pátek, ve čtvrtek prý prokazatelně odesílání fungovalo.  Na zákaznické lince O2 jsem se dozvěděl, že v pátek 21.6.2013 údajně vyhořel Telefonice server. Prý je již vše napraveno a mělo by to fungovat.
Jenže v jejich případě tomu tak není. Ze všech jejich počítačů se nedaří poštu odeslat (příjem funguje) s hláškou (klienta Outlook express) že se nelze připojit k iol.smtp.cz na port 25. Zjistil jsem (pomocí portqry) že port 25 je sice z klienta dostupný, ale tento prográmek (z MS Support Tools) zároveň zahlásí že nelze zobrazit rozšířené informace. (na rozdíl od serveru, kde Avast není, se tato hláška nevyskytuje)

Na všech PC mají nainstalován Avast Pro 8.0.1483. Poštu se mi povedlo odeslat až po vypnutí Avastu (funkcí "vypnout na 10 minut")
Vzhledem k tomu,  je podezření na Avast více než zřejmé. Jak moc to může souviset s pátečním výpadkem serveru O2 to netuším, možná je to náhoda.  Zkusil jsem provést update na verzi 8.0.1489 ale to nepomohlo.

V nastavení mailového štítu Avastu jsem tedy vypnul kotrolu odcházející pošty, což problém s odesíláním řeší. Ale opravit by jste to měli.
« Last Edit: June 24, 2013, 06:06:47 PM by Paba »

Taiwan

  • Guest
Re: Blokování SMTP serveru
« Reply #3 on: June 24, 2013, 06:09:26 PM »
Nemluví o žádné aktualizaci Windows, ale o tom, že Avast nějakým způsobem blokuje odesílání pošty na server iol.smtp.cz.

Řešil jsem stejný problém (nefungující odesílání pošty) pro malou firmu mé příbuzné. Problém začal v pátek, ve čtvrtek prý prokazatelně odesílání fungovalo.  Na zákaznické lince O2 jsem se dozvěděl, že v pátek 21.6.2013 údajně vyhořel Telefonice server. Prý je již vše napraveno a mělo by to fungovat.
Jenže v jejich případě tomu tak není. Ze všech jejich počítačů se nedaří poštu odeslat (příjem funguje) s hláškou (klienta Outlook express) že se nelze připojit k iol.smtp.cz na port 25. Zjistil jsem (pomocí portqry) že port 25 je sice z klienta dostupný, ale tento prográmek (z MS Support Tools) zároveň zahlásí že nelze zobrazit rozšířené informace. (na rozdíl od serveru, kde Avast není, se tato hláška nevyskytuje)

Na všech PC mají nainstalován Avast Pro 8.0.1483. Poštu se mi povedlo odeslat až po vypnutí Avastu (funkcí "vypnout na 10 minut")
Vzhledem k tomu,  je podezření na Avast více než zřejmé. Jak moc to může souviset s pátečním výpadkem serveru O2 to netuším, možná je to náhoda.  Zkusil jsem provést update na verzi 8.0.1489 ale nemohu teď ověřit zda to pomohlo (ani bych na to moc nesázel)
Dobrý den, máme úplně stejný problém, který jsme vyřešili vypnutím ochrany mailu. Nepomohlo ani zrušení ochany pouze "odchozí pošty(SMTP)." Na lince o2 nám bylo sděleno, že stejný problém má více lidí.
Prosím o urychlené vyřešení této komplikace. IT Technik Obec Kyškovice.

Jan Nabelek

  • Guest
Re: Blokování SMTP serveru
« Reply #4 on: June 24, 2013, 06:50:08 PM »
Dobrý den, máme úplně stejný problém, který jsme vyřešili vypnutím ochrany mailu. Nepomohlo ani zrušení ochany pouze "odchozí pošty(SMTP)."
No já tohle musím rozporovat, v mém případě pomohlo vypnout vámi zmíněnou kontrolu odchozí pošty v nastavení mailového štítu. (testováno na WinXP Sp3Cz, klient Outlook express)
Čili příchozí pošta by kontrolována být měla, kontrolu odchozí pošty lze v "rozumně zabezpečeném prostředí" oželet. Alespoň po nějaký čas, než se problém vyřeší.

kozan

  • Guest
Re: Blokování SMTP serveru
« Reply #5 on: June 25, 2013, 10:18:13 AM »
Předpokládám, že tvůrci avastu jsou seznámeni s oznámením O2 na http://www.o2.cz/osobni/techzona/

a také s příslušným návodem http://www.o2.cz/_pub/70/54/ba/315515_800817_Vypnuti_kontroly_odchozi_posty_Avast_8.pdf.

Vypnutí kontroly odesílané pošty je jen nouzové a řešení, které nelze trvale akceptovat.

Offline vojtech

  • Avast team
  • Advanced Poster
  • *
  • Posts: 939
    • ALWIL Software
Re: Blokování SMTP serveru
« Reply #6 on: June 25, 2013, 05:04:10 PM »
Dobrý den,

O2 změnil nastavení SMTP serveru:
http://www.o2.cz/osobni/241791-novinky/315555-zmena_nastaveni_smtp_serveru.html

Je potřeba v nastavení Mailového štítu na záložce 'Testování SSL' pro SMTP server přepnout SSL na TLS a port na 25.

kozan

  • Guest
Re: Blokování SMTP serveru
« Reply #7 on: June 25, 2013, 05:59:44 PM »
Tato informace převzatá z webu O2 je nepřesná a zavádějící, neboť v nastavení avastu taková možnost není, jak ukazuje



Pokud možno, tak bych zde očekával přesný návod, srozumitelný i "newbies" jak a kde uvedené nastavení uskutečnit, zvláště, když se potíže váží právě na kombinaci avast x smtp.iol.cz a nikoliv jiných antivirů.
« Last Edit: June 26, 2013, 10:37:51 AM by kozan »

Offline vojtech

  • Avast team
  • Advanced Poster
  • *
  • Posts: 939
    • ALWIL Software
Re: Blokování SMTP serveru
« Reply #8 on: June 26, 2013, 10:10:24 AM »
Bohužel to nemůžu vyzkoušet, pokud nejsem připojený přes O2. Můžete zapnout ladicí logování v nastavení avastu na záložce Údržba, zkusit něco odeslat se zapnutým Mailovým štítem a pak mi poslat logovací soubor, který se vytvořil (C:\Users\All Users\AVAST Software\Avast\log\Mail.log) na adresu peterka@avast.com ?

kozan

  • Guest
Re: Blokování SMTP serveru
« Reply #9 on: June 26, 2013, 10:34:48 AM »
Ono to vypadá na zřejmé neporozumění situaci a i oznámení O2.

Problémy, se kterými jsem se setkal se vyskytly u těch postižených, kteří žádné šifrované připojení na smtp.iol.cz neměli nastavené. Pouze výchozí nastavení odesílání přes port 25 a žádné šifrování! Čili jich se změna podle O2 netýká. Jen avast se s tím zřejmě nedokáže korektně vyrovnat.

Předpokládám, že firma avast může tuto situaci ověřit a analyzovat alespoň na jednom PC, využívajícím služby O2, byť jen zřízeného pro tento účel. Osobně služeb tohoto ISP nevyužívám a také nemám možnost přímých pokusů.

Offline vojtech

  • Avast team
  • Advanced Poster
  • *
  • Posts: 939
    • ALWIL Software
Re: Blokování SMTP serveru
« Reply #10 on: June 26, 2013, 10:41:46 AM »
Takže obrázek, který jste poslal, je z počítače, na kterém k tomuto problému nedošlo?

kozan

  • Guest
Re: Blokování SMTP serveru
« Reply #11 on: June 26, 2013, 10:47:05 AM »
Přesně tak, jen jsem se díval na možnosti nastavení avastu 8.0.1489 , tak jak je u mne Win 7 HP 64-bit. Protože mám konfigurováno v e-mailovém klientovi několik poštovních účtů, tak jsem nepředpokládal, že by v avastu bylo možno pro každý zvlášť nastavovat obsluhu odesílání pošty.

Offline vojtech

  • Avast team
  • Advanced Poster
  • *
  • Posts: 939
    • ALWIL Software
Re: Blokování SMTP serveru
« Reply #12 on: June 26, 2013, 10:52:43 AM »
V tom případě platí moje původní rada a předpokládám, že pokud v avastu nejsou žádné účty, tak k problému nedojde.

Od verze 8 avast svoje účty nepotřebuje a jsou tam jenom pokud byl aktualizován z předchozí verze (kvůli zpětné kompatibilitě).

kozan

  • Guest
Re: Blokování SMTP serveru
« Reply #13 on: June 26, 2013, 11:14:43 AM »
Tato debata nikam nevede.

Chyba se vyskytla mnoha uživatelům nezávisle na sobě a z nich všichni nepochybně měli avast verze 8 a z nich ti, kteří se na mne obrátili neměli žádné šifrování a používali standardní port 25. Čili, jediná funkční rada (nepřijatelná z hlediska bezpečnosti, ale dočasně akceptovatelná) pro ně je vypnutí kontroly odcházejících mailů. Těžko jim mohu doporučovat, aby zkoušeli šifrování zapnout a nastavovat, když to musí fungovat i v základním nastavení, tedy bez šifrování. O2 přeci šifrování nevyžaduje, jen změnili port.

A opravdu je pro firmu avast tak složité, abyste si to sami namodelovali při připojení k O2 a místo rad a vysvětlování sami detekovali, analyzovali a vyřešili situaci, která se týká zřejmě jen avastu ve spojení s smtp.iol.cz. Všechny ostatní antiviry při použití tohoto SMTP serveru a ani po změně, ke které tam došlo, problémy nezpůsobují.

Přeji krásný den!


Quality is also a feature!

Offline vojtech

  • Avast team
  • Advanced Poster
  • *
  • Posts: 939
    • ALWIL Software
Re: Blokování SMTP serveru
« Reply #14 on: June 26, 2013, 11:39:06 AM »
Problém vzniká, pokud je v účtu (v avastu, ne v poštovním programu) nastaveno SSL. Řešením je přepnout to na TLS, případně na žádné, to je vše.