Author Topic: Avast Free X virtualizace  (Read 3758 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline petrmet

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 94
Avast Free X virtualizace
« on: February 27, 2015, 09:39:22 AM »
Před nějakou dobou jsem narazil na problém, že jsem ve VirtualBoxu nemohl provozovat 64bitové systémy. Zkontroloval jsem, že mám v BIOSu nastavenou VT-x na Enabled. Hledal jsem radu ve forech Virtualboxu, ale radu nenašel. Pak jsem si stáhnul od MS utilitu "Hardware-assisted virtualization (HAV) detection tool", která testuje, zda lze na mém PC používat hardwarovou virtualizaci. Zjistil jsem, že i tato utilita ukazuje, že virtualizace není dostupná. Tento týden jsem na jednom zahraničním foru narazil na zmínku o tom, že když se v Avastu vypne volba "Reseni problemu - Povolit hardwarovou virtualizaci", tak utilita HAVdetection tool ukáže, že HW virtualizace je dostupná. Zkusil jsem včera změnit nastavení Avastu a opravdu vše začalo fungovat, mohu opět ve VirtualBoxu provozovat 64bitové systémy. Ale Avast mě trochu vystrašil, protože při změně nastavení mi hlásí : "Je-li hardwarová virtualizace zakázána, některé funkce nemusí fungovat spolehlivě. Škodlivý kód může být schopen například uniknout ze sandboxu a infikovat systém." Mám tedy dotaz, jak správně nastavit Avast, aby neblokoval virtualizaci pro Virtualbox případně další virtualizační nástroje a současně měl počítač chráněn před průnikem virů. Používám OS Win7 HP 64bit, Avast Free 2015. Děkuji za odpověď.

Offline Morell

  • Newbie
  • *
  • Posts: 10
Re: Avast Free X virtualizace
« Reply #1 on: April 25, 2017, 12:15:09 PM »
Upřímně si myslím, že ten překlad někdo podělal. Virtualizaci avast blokuje, ne povoluje a blokuje ji pro virtualizační programy, stejně jako pro všechny ostatní, vyjímky pro to nemá.

Tahle komponenta Avastu vyžaduje vylepšení. Zkazilo mi půl dne že jsem hledala, proč mi virtuál funguje jako kdyby jel na procesoru 386.

Ve skutečnosti si myslím, že je to naopak, že povolená virtualizace je citlivější, než naopak. Pokud máš ale dobrý firewall a PC bez virů, tak bych se nebála. Bylo to bezpečné předtím, bude to i nadále.

Vývojáři, pěkně jste mi zkazili den, tohle koukejte co nejrychleji opravit!!! Nebo alespoň v programu uveďte správnou funkci komponenty.
Jestli mohu doporučit, Zde by bylo vhodné dát možnost ručního zápisu aplikací,(seznam stejně jako např. u vyjímek) které budou mít k virtualizaci přístup, když je Avast sám nedokáže rozpoznat.
« Last Edit: April 25, 2017, 12:50:03 PM by Morell »

Offline novakja

  • Avast team
  • Jr. Member
  • *
  • Posts: 49
Re: Avast Free X virtualizace
« Reply #2 on: April 25, 2017, 03:59:42 PM »
@petrmet: dobrý den, neprovozujete i jiné virtualizační nástroje? Při testování denně používám VirtualBox (verze 5.1.20) a s nested virtualizací není žádný problém. Někdy bývají problémy s VMware či Microsoftím Hyper-V, většinou však pomůže tyto nástroje disablovat/odinstalovat, přeinstalovat Avast a virtualizační nástroje opět nainstalovat (problémem totiž může být, že některý z nich blokuje ostatní).

Také bych Vám doporučil aktualizovat na nejnovější verzi Avastu (17.3 v době psaní tohoto příspěvku), která obsahuje mnoho bug-fixů mimo jiné i ohledně virtualizace.

Dále také je dobré mít nastavné v BIOSu nejen VT-x = enabled, ale také VT-d = enabled, případně "memory remap feature above 4GB" (u různých výrobců se může výrazně lišit, toto je přibližně pro Asus a GigaByte desky)

Offline petrmet

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 94
Re: Avast Free X virtualizace
« Reply #3 on: April 26, 2017, 02:07:37 PM »
Téma je více než dva roky staré, přesto zareaguji. Přečetl jsem si, co jsem tehdy napsal a musím konstatovat, že vše platí i v současnosti. Mám Avast Free 17.3. Před nedávnem mě dokonce na chvíli zaskočilo, že mi virtualizace přestala fungovat, ale s překvapením jsem zjistil, že při přechodu z verze 17.2. na 17.3. došlo ke změně mého nastavení Avastu bez mého vědomí a upozornění. Volba "Povolit hardwarovou virtualizaci" byla opět zaškrtnuta, což nepovažuji za "uživatelsky přátelské" chování. Co se týká poznámek o nastavení BIOSu, tak ani v BIOSu ani v manuálu o pojmech, o kterých se zmiňujete, nic není, všude se píše pouze o VT-x. Jediný virtualizační program, který používám, je Virtualbox 4.

Offline novakja

  • Avast team
  • Jr. Member
  • *
  • Posts: 49
Re: Avast Free X virtualizace
« Reply #4 on: May 02, 2017, 11:09:04 AM »
Dobrý den,
pokud došlo ke změně nastavení po updatu Avastu, bude to s nejvyšší pravděpodobností bug. :-[ (podíváme se na to)

Pokud máte v BIOSu pouze nastavení VT-x, pak je s ním nastavení VT-d svázáno (za předpokladu, že jej daná platforma podporuje).

Dúvody chování Avastu k virtualizaci jsou popsány např. zde přímo jedním z vývojářů. Pokud detekce VirtualBoxu nefunguje, zkuste jej přeinstalovat (ideálně v defaultní instalační cestě, o VM nepřijdete). Testujeme však jen s poslední podporovanou verzí (v součastnosti větev 5.1.x a 5.0.x v LTS režimu), možná proto zkuste zvážit i update samotného VirtualBoxu.

V neposlední řadě bych Vás rád požádal o zaslání Support package, který by nám velice pomohl při hledání problému (ať už s updatem Avastu nerespektujícím předchozí nastavení nebo nefunkční detekcí dalšího SW využívajícího extended HW assisted virtualization).