Author Topic: Avast se chova jako spyware nebo adware, jak odinstalovat doplnky ve Firefoxu  (Read 7805 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline radek178

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 39
Ahoj,

potrebuju poradit, jak odinstalovat mnou nechtene a mne Avastem vnucene dolnky, ktere si nainstaloval do Firefoxu aniz by se zeptal na odmitnuti. Pta se pouze na potvrzeni. I  kdyz jsem nepovolill doplnku se instalovat, nainstalovaly se do FF hned 2. Timto to nekonci. Avast jako jediny spravny spyware v mem PC ani nepovoluje odinstalaci doplnku ve FF, coz doklada screen 1.


Dale Avast svoje rozsireni velice umne skryva, takze nejde odinstalovat ani v nouzovem rezimu FF. Avast rozsireni dokonce nejsou ani v adresari, kde se nachazi vsechna dalsi rozsireni. Zbyva si polozit otazku proc? Maji co skryvat? Smiruji uzivatele a boji se odinstalace? Jsem neuveritelne nasrany, ze program, ktery ma branit jinym v zasvineni meho PC ho sam zasvini a jeste  maskuje stopy.

Po te, co mne Avast nabizel registraci do Seznamky a na podpore tvrdili, ze to neni od Avastu i kdyz bylo, je tohle dalsi, docela otravna vec a opravdu uvazuju, ze Avast zrusim vsude. Mame u nas asi 20 PC s free Avastem, ale Avastu o free uzivatele evidentne nejde, jde jim jen  o reklamu a spiclovani.

Takze bych rad vedel, kde ten kriplware odinstalovat?

Diky za rady

Offline xobal

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 29
Tak tohle by mě taky zajímalo. Oba doplňky Avastu lze sice odstranit přímo v Avastu samotném (stačí kliknout na "Test/Hledat doplňky prohlížečů", dole pak odstranit fajfku u políčka "Nezobrazovat doplňky s dobrým hodnocením" a u příslušného doplňku kliknout na tlačítko Odstranit), problém je ale v tom, že při nejbližší aktualizaci Firefoxu se do něj tyto doplňky znovu nainstalují, a to bez ohledu na to, jestli v panelu s oznámením instalace doplňku zafajfknu, že instalaci povoluju, či nikoliv. Dokonce se tam vetře i tehdy, když nekliknu na tlačítko Pokračovat a samotný panel pouze zavřu. Zkrátka, ať udělám cokoliv, tak se ty doplňky Avastu ve Firefoxu objeví. Osobně nemám rád v prohlížečích nic navíc, s doplňky bývají často problémy, takže bych uvítal, kdyby do Firefoxu nic nevnucoval ani Avast, ani jiná aplikace. Zkoušel jsem se dívat i do instalace Avastu (Ovládací panely/Programy a funkce), kde je možné z Avastu odinstalovat lecos, ale možnost odinstalace doplňků Avast Online Security a Avast SafePrice tam není. Mimochodem, proč se Avast SafePrice vnucuje pouze do Firefoxu a do jiných prohlížečů ne? V Exploreru a Chromu ho nevidím.
Díky za případnou radu.

REDACTED

  • Guest
Quote
Po te, co mne Avast nabizel registraci do Seznamky a na podpore tvrdili, ze to neni od Avastu i kdyz bylo
mmmm, podla mna si stahoval Avast antivirus nie priamo zo stranok Avastu ale z uloz.to, seznam.cz, slunecnice.cz (alebo slovenské verze) a podobne, ja sám používam i Firefox, i Chrome, i IE, i GS,... a ani u jedneho som nenasiel problem, Avast nikdy nepozadoval registraci na seznam, a taky nikdy "nenutilo" doplnky,... i vo firefoxu možnosť odinstalace je, a späť sa nenainstalujú ani pri novej verzi Avastu ani pri novej verzi FF, iba když priamo v Avaste zaškrtnem povolenie instalaci doplnkov.
« Last Edit: January 01, 2016, 11:53:10 AM by mlocik97 »

Offline xobal

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 29
Quote
i vo firefoxu možnosť odinstalace je, a späť sa nenainstalujú ani pri novej verzi Avastu ani pri novej verzi FF, iba když priamo v Avaste zaškrtnem povolenie instalaci doplnkov.

Hm, a kde teda v Avastu najdu zrušení povolení instalace doplňků? Celý jsem ho prolezl a nikde jsem tuhle volbu nenašel. Ohledně doplňků je tam pouze to, co jsem psal už výše.

Quote
i vo firefoxu možnosť odinstalace je

Jak odinstaluju doplněk přímo ve Firefoxu? Pokud vím, tak instalovaný doplněk mohu ve Firefoxu tak akorát zakázat, čímž ho ale z prohlížeče fyzicky neodstraním. Zakázaný doplněk se dokonce bude i aktualizovat.
« Last Edit: January 02, 2016, 03:41:53 AM by xobal »

Offline radek178

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 39
Quote from: mlocik97
mmmm, podla mna si stahoval Avast antivirus nie priamo zo stranok Avastu ale z uloz.to, seznam.cz, slunecnice.cz (alebo slovenské verze)
Sorry, ale ja vim lip, nez ty, kde jsem Avast stahoval, stahoval jsem ho primo z Avastu a to pred par lety, od te doby na tom konkretnim PC upgraduju. Takze to cos napsal, je nesmysl. Navic i kdyby si ho kdokoli stahl ze Seznamu nebo z Japonska nebo z Marsu (predpokladam normalni servery, zadny warez), tak neexistuje jediny duvod, proc by mela mit instalacka Avastu ze Seznamu nebo z Marsu v sobe reklamni smejdy.

Quote from: mlocik97
Avast nikdy nepozadoval registraci na seznam
ty asi nectes, co pisu, ze Seznam, neni seznamka. Seznamka je web, kde se seznamuji lidi.

Quote from: mlocik97
a taky nikdy "nenutilo

ty urcite nectes, co pisu. On je nenuti, on je rovnou a POTICHU nainstaluje. Chova se jako adware nebo spyware. Takto se nemuze chovat seriozni bezpecnostni program.

Quote from: mlocik97
i vo firefoxu možnosť odinstalace je

ty na milion procent nectes, co pisu ja a druhy clovek v teto "diskuzi". Odinstalovat nejde. Uz sis prohlidl ty obrazky, co jsem sem dal? Moznost odinstalace u nich jaksi chybi a jsem presvedcen, ze zcela ZAMERNE.




Offline Duch

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 60
Ahoj radek178

Akýkoľvek doplnok môžeš odobrať napr. v programe ccleaner free https://www.piriform.com/ccleaner/download
týmto spôsobom: Klikneš pravým tlačítkom na rozšírenie - z ponuky vyberieš otvoriť adresár a zmažeš označený súbor, prípadne adresár. Niekedy je to súbor *.xpi, exe, dll, prípadne celý adresár z rozšírením




Offline radek178

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 39
Ahoj Duchu,

dekuji ti za konecne spravnou odpoved. O teto moznosti pres Ccleaner jsem vubec nevedel. Najde to doplnky, ale neumi je take smazat, ani vypnout. Takze mne v PC strasi porad. I v CCleaneru ma Avast tyto dve volby neaktivni. Takze odinstalovat ani vypnout standardnim zpusobem nejde. To uz je jako docela slusny adware instalovany bezpecnostni firmou k tomu, aby mohla smirovat svoje uzivatele, kdyz uz ji neplati. Otazkou pak uz jen zustava, jestli smiruji a nuti doplnky i v placene verzi.

Tady jsem nasel  taky zajimavy tema o spiclovani Avastu. Asi je fakt na case, se poohlidnout jinde. https://malwaretips.com/threads/avast-antivirus-was-spying-on-you-with-adware-until-this-week.35704/

A pak davam jeste screen, jak me chtel Avast seznamovat. Ani na podpore Avastu se k tomu moc nechteli znat. Taky prvne tvrdili, ze kdovi, kde jsem Avast stahl a ze to neni jejich okno apod., ale az jsem jim poslal screen, tak bylo ticho.
« Last Edit: January 07, 2016, 03:03:29 PM by radek178 »

REDACTED

  • Guest
Covece, nedelas ty nahodou zpravy na nove? :D

- registrace na seznamku neni pro me totez jako pruzkum o online seznamkach a chovani lidi na nich :)

- extenzi jsem odstranil (trochu krkolomne) pres cast avastu - scan - scan for browser addons

- "spiclovani" jsem odklik v settings - general - privacy

Offline radek178

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 39
Ne nedelam na nove, ale zatim nemam tak vymytej mozek, abych si nechal libit, ze antivirus ma mit neco spolecnyho s pruzkumem seznamky anebo s tim, ze ti do systemu propasuje a natvrdo vnuti jeho rozsireni, ktere nejde beznymi metodami odstranit a dokonce se odstraneni brani.

Je zajimavy, ze prvni prispevek po registraci hned bezis do tohoto threadu "vysvetlovat", jak je avast ok.

Spiclovani - delaji ty neodstranitelny doplnky. To nema nic spolecnyho s tim, co se snazis naznacit, ze sis vypl v nastaveni.

To, ze je sice nejak odstranim, nezabrani avastu si je pri dalsi aktualizaci opet nainstalovat bez myho vedomi. To  je moje zkusenost a zkusenost i dalsiho cloveka, co psal do tohodle threadu.

Jinak odstraneni tvoji metodou zpusobilo dve veci.

1. Avast prokazal, ze je spyware nebo adware, kdy pro odinstalaci doplnku potreboval pripojeni k internetu. Bez nej odmital rozsireni odinstalovat. Viz screen.

2. Avast prokazal, ze je spyware nebo adware, kdy po odinstalaci doplnku tento ihned znovu do FF nainstaloval a dokonce si k tomu sam otevrel FF aby me oblazil oknem o instalaci avastiho spyware. Viz screen.
« Last Edit: January 07, 2016, 05:48:56 PM by radek178 »

Offline xobal

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 29
Radku, já zatím řeším problém s Avast doplňky ve Firefoxu tak, jak jsem popisoval ve svém příspěvku z 24.prosince, ale rozhodně mě nebaví to dělat pokaždé, když vyjde nová aktualizace k Firefoxu. Vůbec nechápu, proč se zobrazuje to okno, které je na druhém screenu Tvého předchozího příspěvku. Je totiž úplně jedno, jestli uživatel zaškrtnutím čtverečku povolí instalaci nebo ji nepovolí. Dokonce ani nemusím vůbec kliknout na tlačítko Pokračovat. I když celé okno pouze zavřu, výsledek bude pokaždé stejný - zmiňovaný doplněk se do prohlížeče nainstaluje. Neexistuje způsob, jak tomu zabránit. Napadlo mě zkusit smazat složky C:\Program Files\AVAST Software\Avast\WebRep a C:\Program Files\AVAST Software\Avast\SafePrice, ale domnívám se, že při další programové aktualizaci Avastu budeme problém s těmito doplňky řešit znovu. Takže jsem zatím nic nemazal.

Offline radek178

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 39
Ahoj,

no to cos popsal, je vlastne ten postup, co tady napsal clovek kousek nad nami. Je to asi jediny postup, pri kterym je odinstalujes, ale jak jsi psal, pri aktualizaci se to nainstaluje znovu. Presne jako spyware nebo adware, aniz by se to ptalo. U bezpecnostniho software bych tuto politiku necekal a nechci ji. S Avastem jsem jinak docela spokojeny, az na to, ze hardened mod funguje podle toho, jak se vyspi, ale presel jsem z Esetu a Kasperskyho, tedy z placenych variant a v podstate me Avast usetril penize a dokonce byl stejny a nekdy i lepsi v detekci souboru, ktery si zamerne stahuji z netu, kdyz si zkousim, jak AV funguje.

Bohuzel ale tahle jejich politika, kdy te smiruji bez zeptani, vnucuji ti silou rozsireni, ktery nechces a navic je udelaji tak, ze nejdou odinstalovat, je proste z myho pohledu na vyrobce bezpecnostniho reseni otresny. AVG melo podobny problem, kdyz se provalilo, ze mohlo spiclovat uzivatele. Takze uz par dnu zase zkousim placeny reseni a pravdepodobne na ne prejdeme. Opravdu nemam zajem, aby mne AV nabizel seznamku, dotazniky a podobny kraviny a navic se choval jako adware, tedy to, proti cemu sami bojuji.

Obycejny clovek, nema sanci ty doplnky odinstalovat, protoze nenajde, kde se odinstalovavaji. Je to velice dobre skryto a pres FF, jak jsem uz psal i ukazoval na screenech, to nejde.

Offline MartinZ

  • Advanced Poster
  • **
  • Posts: 1057
  • Product Manager
Ahoj,

uplne nejlepsi je jit do Ovladacich Panelu->Programy->Avast antivirus-> a pak vybrat Zmenit->a odskrtnout "Browser protection". (nevim jak je to v cestine ;-). To zajisti ze se pak nedoinstaluje pri updatu.
Jinak neaktivni plugin vubec nic nedela a nicemu nevadi, akorat je videt v tom seznamu..

Martin

Offline radek178

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 39
Ahoj,
diky za odpoved nekoho z Avastu.

Kazdopadne me to fakt dost stve, protoze mne neprijde normalni vytvaret program proti smejdum a sam se jako ten smejd chovat. Nyni, po upgradu FF na posledni verzi Avast potvrdil chovani spyware a adware. Oba dva doplnky tam nacpal znovu, i kdyz byly odinstalovane. Mel jsem Avast rad. Ted uz jsem na par PC dal Bitdefender jak free, tak placeny. Na mobilu uz jsem si radsi koupil Kaspersky.

Ta moznost, o ktere mluvis, me samozrejme napadla, ale netusim, jestli si s tim neodeberu taky neco z Avastu, co me bude chranit pred skodlivymi weby. Proste nevim, jestli pak neprestane fungovat i webova ochrana - webovy stit.

I kdyby neprestala, tak mne proste prijde uplne silene, aby se bezpecnostni produkt choval jako spyware a neumoznil odinstalaci nebo vypnuti nektere sve casti, ktera se navic opravdu chova jako spyware. Ten se taky na instalaci nepta. A v pripade Avastu je to jeste o to horsi, ze je to bezpecnostni software, ktery si sam nainstaluje neco co nechci a neda moznost to odinstalovat, ani vypnout, protoze si to pak pri upgrade prohlizece zase sam nainstaluje.

Ano, mozna vypnuty doplnek nicemu nevadi, ale pokud neni clovek softwarovy inzenyr, tak nevi, jesti i kdyz je vypnuty nahodou nemuze shromazdovat nektere udaje a odesilat je. A i kdyby neodesilal a neshromazdoval, tak ho tam jen proste nechci.

Tohle chovani se mne fakt nelibi. Avast se ubira opravdu neprijatelnou cestou. Viz nova verze Avastu na Androidu. Ta uz rovnou zrusila placenou verzi. Zpristupnila jako obrovskou vyhodu verze z placene zdarma vsem a rovnou jim rekla, ze za to bude uzivatel obtezovan reklamou.

Ale ja nechci pouzivat produkt, ktery se nazyva antivirus a jeho hlavni cinnosti je sbirani informaci, spiclovani a vnucovani reklam, misto boje proti spywaru, ale to by Avast musel smazat sam sebe. Prejmenujte produkt na dodavac reklam a spyware a bude to ok.

Jen doufam, ze tuto cestu si nevyberou jiny AV firmy. Kaspersky uz ma pro Rusko free variantu a je to zatim OK.
« Last Edit: January 29, 2016, 01:24:36 PM by radek178 »