Author Topic: Avast funguje jako virus? Co to je?  (Read 4389 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

REDACTED

  • Guest
Avast funguje jako virus? Co to je?
« on: May 20, 2016, 02:19:21 PM »
Dobrý den,

z webu jsem si stáhl soubor http://www.wave-editor.com/waveditor.exe. Po jeho spuštění Avast 10,.4.2233 (virová databáze160520-1) nahlásil virus (zřejmě díky té slavné reputační analýze, která podle mne nemá žádné opodstatnění) a po odkliknutí restartoval počítač. Při restartu Win XP se spistil Antivirus test. Test běžel příšerně pomalu a po cca.20 minutách otestoval 1%. Když jsem pak k počítači přišel po dalších 20 minutách. bylo už otestováno 0% (ano, NULA procent) a navíc Avast dával do virové truhly zcela neškodné soubory (databáze e-mailového klienta i její zálohy, ZIP-soubory, MDB (MS Access), a já nevím, co ještě. Vzhledem k tomu, že test běžel příšerně pomalu, tak jsem nebyl celou dobu u počítače. Tímto tempem by celý test trval několik dní, možná týdnů!

Protože jsem nevěděl, která bije, snažil jsem se dovolat na telefonní  číslo 274 005 777, které mi našel Google. Tam je ale pouze hlasová služba, tj. nejde se nikam dovolat ani např. po požadavku na přepnutí do recepce či na obchodní oddělení.

Takže jsem počítač nakonec restartoval (test byl pořád na nula procentech) v naději, že jsem o nic podstatného nepřišel. Systém nastartoval a teď v nabídce hladám virovou truhlu, ale nemohu ji najít. Ani pomocí "nápovědy", kterou má Avast implementovanou, to žádnou nápovědu.

P.S. Naštěstí mi na Avast zanedlouho vyprší licence, takže za prvé novější verzi programu se mi již nechce instalovat, a za druhé si po několika velmi negativních zkušenostech s tímto programem licenci neprodloužím.

EDIT:
Virovou truhlu jsem našel a "dnešní" soubory jsem z ní obnovil. Když jsem "truhlu" zavřel a znovu uotevřel, tak ty položy tam zůstaly, ale při opětovné obnově již Avast hlásí, že některé soubory již existují (zřejmě byly správně obnoveny). Tak nevím...

EDIT 2:
Úplně nejlepší na tom je fakt, že když jsem si nechal z truhly obnovený waveditor.exe po restartu Windows Avastem otestovat, tak v něm nenašel žádné hrozby. A dokonce i když jsem jej smáznul, znovu stáhnul z webu a znovu nechal otestovat. To jsou mi věci!!!
« Last Edit: May 20, 2016, 02:47:42 PM by vladimir.cvajniga »

Offline Milos

  • Avast team
  • Super Poster
  • *
  • Posts: 2293
Re: Avast funguje jako virus? Co to je?
« Reply #1 on: May 24, 2016, 02:57:43 PM »
Dobry den,
jake jmeno detekce je u toho souboru waveditor.exe presunuteho do truhly?

Dekuji,
Milos

REDACTED

  • Guest
Re: Avast funguje jako virus? Co to je?
« Reply #2 on: May 25, 2016, 10:35:47 PM »
Hmm, to je zvláštní, předtím tam bylo waveeditor.exe (při obnovování), dnes tam vidím něco jiného: http://www.streamline.cz/download/ostatni/Avast_waveeditor.jpg.

Offline Milos

  • Avast team
  • Super Poster
  • *
  • Posts: 2293
Re: Avast funguje jako virus? Co to je?
« Reply #3 on: May 26, 2016, 01:53:44 PM »
Dobry den,
jmeno detekce bude jeste vice vpravo.

Milos

REDACTED

  • Guest
Re: Avast funguje jako virus? Co to je?
« Reply #4 on: June 21, 2016, 08:54:39 AM »
V historii truhly už ten záznam nemám. Zkuste si nainstalovat zmiňovaný program.

Offline Milos

  • Avast team
  • Super Poster
  • *
  • Posts: 2293
Re: Avast funguje jako virus? Co to je?
« Reply #5 on: June 21, 2016, 09:57:37 AM »
Dobry den,
zkousel jsem to a nic se mi nedetekovalo.

Milos

REDACTED

  • Guest
Re: Avast funguje jako virus? Co to je?
« Reply #6 on: June 21, 2016, 10:39:29 AM »
Zkoušel jste to ve verzi Avastu 10.4.2233 (virová databáze160520-1)?

Offline Milos

  • Avast team
  • Super Poster
  • *
  • Posts: 2293
Re: Avast funguje jako virus? Co to je?
« Reply #7 on: June 21, 2016, 01:31:51 PM »
Ano, zkousel. Zbyva detekce vydana nejakym stream updatem nebo cloudova detekce, ale bez jmena detekce tezko rict.

Milos

REDACTED

  • Guest
Re: Avast funguje jako virus? Co to je?
« Reply #8 on: June 21, 2016, 01:46:11 PM »
Hmmm, možná vydali update.
Nedovedu si představit, že by se Avast na různých PC choval vždy jinak.

Tomuto nerozumím: "Zbyva detekce vydana nejakym stream updatem nebo cloudova detekce..."

Offline Milos

  • Avast team
  • Super Poster
  • *
  • Posts: 2293
Re: Avast funguje jako virus? Co to je?
« Reply #9 on: June 21, 2016, 03:13:14 PM »

Tomuto nerozumím: "Zbyva detekce vydana nejakym stream updatem nebo cloudova detekce..."
Stream updaty jsou vydavany prubezne -- kazdych cca 10 minut, tak zalezi jake stream updaty jste mel zrovna stazene v dobe scanu. Cloudove detekce nejsou vazany na verzi VPS a opet zalezi na case, kdy doslo ke scanu. V obou pripadech uz mohlo dojit k oprave detekce (a nejspis i doslo).

Milos