Author Topic: Android - neznámé zdroje se samy zapínají  (Read 9617 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

REDACTED

  • Guest
Android - neznámé zdroje se samy zapínají
« on: August 19, 2016, 09:21:07 PM »
Dobrý den,
mám Android 5.1 + "Antivir a ochrana mobilu" (žádné jiné programy od Avastu nemám nainstalované). Občas se samy od sebe zapíná v Nastavení / Zabezpečení / Neznámé zdroje.
Když se to samo zapne, tak "Antivir a ochrana mobilu" to zjistí a upozorní, že neznámé zdroje jsou zapnuty, ale to je asi tak všechno. Antivir sám o sobě tomu nezabrání. Když neznámé zdroje zakážu, tak asi jednou denně se to opět samo zapne. Zapne se to, i když je vypnuté wi-fi. Jak zařídit, aby instalace z neznámých zdrojů zůstala trvale zakázaná?

Další informace (nevím jestli to s tím souvisí): Ve správci zařízení jsou pouze dva programy: "Správce zařízení android" a "OsmAnd". Problematická aplikace, která se sama díky povolení Neznámých zdrojů nainstalovala je "My Recent Apps". Přitom před měsícem jsem právě tuto aplikaci ručně odinstaloval. Antivir aplikaci "My Recent Apps" detekuje jako malware a odinstaluje a také vymaže apk soubor, takže doufám, že se "My Recent Apps" neobjeví. Ale zase se tohle malware objevilo i když: 1) Antivir je nainstalovaný, 2) nic na mobilu nedělám, pouze občas zapnu wi-fi. Takže odkud se ta havěť bere? Přece nebudu zkoušet být několik dnů úplně bez wi-fi abych zjistil zda se bez wif-fi vůbec něco stane.

Vzhledem k tomu jak opatrně s mobilem zacházím tak bych si tipnul, že ani obnova továrního nastavení nepomůže a tipuju, že to už tam "My recent apps" rovnou bude. Jakákoliv rada se hodí. I docela obecná rada, protože mě nic nenapadá.
« Last Edit: August 23, 2016, 12:10:07 AM by michal.manas »

REDACTED

  • Guest
Re: Android - neznámé zdroje se samy zapínají
« Reply #1 on: August 23, 2016, 06:31:20 PM »
Dobrý den.
Zkusil bych tu obnovu do tovarniho nastaveni, kontakty si zalohujte na google, tak by jste nemel v podstate prijit o nic...
Tovarni nastaveni by melo z telefonu vymazat vse a nechat jen system a aplikace dodane vyrobcem (Nebo-li uvedení do stavu z výroby), tedy pokud v telefonu nemate root...

REDACTED

  • Guest
Re: Android - neznámé zdroje se samy zapínají
« Reply #2 on: September 02, 2016, 07:26:32 PM »
Děkuji. Obnova do továrního nastavení pomohla.

REDACTED

  • Guest
Re: Android - neznámé zdroje se samy zapínají
« Reply #3 on: September 09, 2016, 11:41:13 PM »
Tak a je to tady: malware "My apps" se samo nainstalovalo a instalace s neznámých zdrojů se samo zapnulo. Nevím v jakém pořadí. Co teď s tím? Mám prohledat nějaké logy? Nebo mám sem dát seznam použitých aplikací? Jsou to stejně jenom běžné aplikace z google play.

REDACTED

  • Guest
Re: Android - neznámé zdroje se samy zapínají
« Reply #4 on: September 10, 2016, 10:53:57 AM »
No tak na tohle uz budu asi kratkej.
Pravdepodobne za to bude moci nejaka doinstalovana aplikace... Ve spravci zarizeni tedy mate pravdepodobne opet tyto 2 polozky: Správce zařízení android a OsmAnd - dle google by to mela byt navigace - pouzivate ji? (dle meho by navigace k necemu takovemu nemela mit vubec pristup!)

Snad odpovi nekdo zkusenejsi, nebo pak uz jen zbyva znovu provest nastaveni do tovaru a vyzkouset po ktere instalovane aplikaci se to deje :(

REDACTED

  • Guest
Re: Android - neznámé zdroje se samy zapínají
« Reply #5 on: September 11, 2016, 01:24:19 AM »
Po obnově do továrního nastavení jsem pro jistotu "OsmAnd" vůbec neinstaloval. Takže "OsmAnd" můžeme jako potenciální porblém úplně vyloučit. Ve správci zařízení jsou ale tentokrát opět dva programy: "Správce zařízení Android" a "CM Security". Tímto se tedy dostává "CM Security" mezi nejpodezřelejší. Obě tyto aplikace jsou tam právě z továrního nastavení a "CM Security" jsem po obnově továrního nastavení vůbec nezapnul ani nepoužíval. V seznamu aplikací "Aplikace / Stažené" jsou ještě další aplikace, které tam jsou od výrobce, ale tentokrát jsem na ně ani ze zvědavosti neklikal - jedná je o tyto mě podezřelé aplikace: "Battery Doctor", "Clean Master", "CM Security", "Nejlepší volba". Dále je v seznamu "My Apps", které tam ale od není z továrního nastavení. - Nabízí se třeba možnost, že opět obnovím tovární nastavení a "CM Security" odinstaluju dřív, než se připojím na wi-fi. Má někdo lepší nápad?
Záznam aktivity Avastu:
8. 9. 2016 11:52 PM storage /emulated/0/.BIANUALLY/2012844.apk by otestován 1 problém nalezen!
8. 9. 2016 11:52 PM Aplikace My Apps byla nainstalována 1 problém nalezen

Offline duremis

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Re: Android - neznámé zdroje se samy zapínají
« Reply #6 on: September 11, 2016, 04:18:22 PM »
CM Security je antivírus a Clean Master aplikácia na čistenie mobilu od Cheetah. Tie by nemali byť nebezpečné. Len je zvláštne že sa nainštalovali samé od seba.

REDACTED

  • Guest
Re: Android - neznámé zdroje se samy zapínají
« Reply #7 on: September 12, 2016, 04:21:50 PM »
Nastavení / Zabezpečení / Správci zařízení - žádné z těch zařízení není aktivováno (a nikdy nebylo aktivováno). Takže jsem zkontroloval oprávnění všech aplikací. Zaměřil jsem se na takové aplikace, které mají oprávnění "změna nastavení systému":
Seznam všech aplikací, které mají povolení "změna nastavení systému" dle Nastavení / Aplikace / Stažené:
* Aplikace Google verze 6.3.36.21.arm (je součástí z továrního nastavení)
* Avast Mobile Security verze 5.4.1
* Battery Doctor verze 4.25.2 (nikdy jsem nepoužil, je součástí z továrního nastavení)
* BioGuide verze 0.5.4 (před zrestartováním do továrního nastavení jsem tuto aplikaci neměl a přesto byl problém i předtím, takže tahle aplikace to asi nebude)
* Clean Master verze 5.13.9 (nikdy jsem nepoužil, je součástí z továrního nastavení)
* CM Security verze 2.6.8 (nikdy jsem nepoužil, je součástí z továrního nastavení)
* Firefox verze 48.0
* Fotky verze 1.27.0.131959713 (je součástí z továrního nastavení)
* Google+ verze 8.6.0.132115459 (je součástí z továrního nastavení)
* Hudba Google Play verze 6.13.3321-0.F.3231528 (asi jsem nikdy nepoužil, je součástí z továrního nastavení)
* Obchod Google Play verze 6.9.15.G-all 0 3104571 (je součástí z továrního nastavení)
* Služby Google Play verze 9.4.52 (236-127739847) (je součástí z továrního nastavení)
* VLC verze 2.0.6

Předpokládám, že některá z těch aplikací to může povolovat. Je můj předpoklad správný? Můžu odinstalovat kteroukoliv z aplikací a pak čekat nějakou dobu (i když většinou jeden den snad bude stačit, i když jisté to není). Jak mám postupovat?

Kromě toho jsem si všiml oprávnění "Zápis odebíraných zdrojů" například u aplikace aplikace "Fotky" a "Gmail". Co umožňuje toto oprávnění a může toto oprávnění zapnout "Povolit instalaci aplikací z neznámých zdrojů"?

REDACTED

  • Guest
Re: Android - neznámé zdroje se samy zapínají
« Reply #8 on: September 12, 2016, 05:06:29 PM »
Vsechny aplikace krom:
Battery Doctor
BioGuide
Clean Master
CM Security
VLC
mam tez nainstalovane a zadny problem jsem nezaznamenal.
Jedina app ktera by mohla mit opravneni ve Spravci zarizeni krom Správce zařízení Android je CM Security - ale toto opravneni by jste ji musel udelit sam, bez Vaseho vedomi by tam nemela byt.
Tedy aspon tak to funguje na mem androidu 4.4.2 - Kitkat

Kdyz uz vidim, ze mate avast, zkuste v nastrojich vybrat zalozku pruvodce soukromi, tam by meli byt app rozdeleny dle opravneni, kouknete, zda se Vam tam nejaka nepozdava...
« Last Edit: September 12, 2016, 05:09:01 PM by Pavel3 »

REDACTED

  • Guest
Re: Android - neznámé zdroje se samy zapínají
« Reply #9 on: September 12, 2016, 05:32:13 PM »
Dobrá tedy. Odinstaloval jsem těch pět aplikací. Budu čekat bez wi-fi 24-48 hodin, zda se "Povolit instalaci z neznámých zdrojů" samo zapne nebo nezapne.

V Průvodci soukromí Avastu vypadá vše normálně. Respektive nic nenaznačuje, co by mohlo problém vyřešit. Ono totiž dle mého názoru nevypadá normálně ani množství výše zmíněných zbytečných aplikací, které jsou v telefonu již od továrního nastavení.

REDACTED

  • Guest
Re: Android - neznámé zdroje se samy zapínají
« Reply #10 on: September 12, 2016, 07:39:25 PM »
Podivejte se jeste do Spravce zarizeni, pokud tam bude jina aplikace krom Správce zařízení Android, tak ji odeberte opravneni...

REDACTED

  • Guest
Re: Android - neznámé zdroje se samy zapínají
« Reply #11 on: September 13, 2016, 12:03:58 AM »
Ve Správci zařízení je již pouze "Správce zařízení Android" a ani ten není aktivován, takže jako správce zařízení není nic. Přesto se to po odinstalování pěti aplikací "Povolit instalaci z neznámých zdrojů" opět samo zapnulo.

V Průvodci soukromí Avastu jsou tyto aplikace:









REDACTED

  • Guest
Re: Android - neznámé zdroje se samy zapínají
« Reply #12 on: September 13, 2016, 10:21:48 AM »
No aplikaci tam mate celkem dost, ale nebezpecne zrovna nevypadaji a co se tyka opravneni, take bych rekl, ze je to v pohode...
Jen nevim co je tohle za aplikace, tu ani google nepomohl:

Nejlepsi volba
SSRE
software update - tohle bude asi systemova aplikace?

No nevim, kde hledat problem, pokud mate mobil jeste v zaruce a instalace neznamych zdroju se sama zapina i po uvedeni do tovaru, asi bych zacal uvazovat o reklamaci...



REDACTED

  • Guest
Re: Android - neznámé zdroje se samy zapínají
« Reply #13 on: September 13, 2016, 03:33:42 PM »
Nejlepsi volba - to nevím co je. Je to tam od začátku. Každopádně to vypadá nepotřebně a neužitečně.

SSRE - je Space Staion research Explorer. Aplikace od NASA s přehledem vědeckých výzkumů na stanici. To jsem nainstaloval ručně a před restartem do továrního nastavení jsem to tam neměl. Takže to by mělo být v pořádku https://play.google.com/store/apps/details?id=gov.nasa.jsc.igoal.ISSResearchExplorer

software update - tohle bude asi systemova aplikace? - To je tam taky od samého začátku. Vypadá to, že to je systémová aplikace, která kontroluje, zda existuje aktualizace systému Android. Není vypsané v Nastavení / Aplikace / Stažené - takže to nedokážu odinstalovat.

Odinstalování aplikací "Nejlepší volba" a "SSRE" nepomohlo a "Povolit instalaci z neznámých zdrojů" se opět samo zapnulo.
« Last Edit: September 13, 2016, 11:25:54 PM by michal.manas »

REDACTED

  • Guest
Re: Android - neznámé zdroje se samy zapínají
« Reply #14 on: September 14, 2016, 09:41:24 AM »
Pak bych asi zkusil tu reklamaci, pokud mate mobil jeste v zaruce, muze to byt nejaka systemova chyba...