Author Topic: Avast free & MS Defender - jak nastavit Win10?  (Read 4582 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline adb2

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 25
Avast free & MS Defender - jak nastavit Win10?
« on: September 21, 2019, 09:59:00 AM »
Hlásím kolaps Windows Update (WU) a nestandardní chování Win10 1903 v aktualizacích z 13.9.2019. Příčinou je "existence" nové verze Avastu z 19.9.2019. (Skutečně jen existence.) Děje se mi to s Avastem (na několika PC) při aktualizacích pravidelně. Nejprve zlobí Win10 a start systému, teprve po aktualizaci Avastu začne vše běžet bez problému.
Používám Avast free a zapínám kontrolu MS Defenderu. Win10 pak zobrazují v pravém rohu panel Zabezpečení. Defender se udržuje přes WU aktuální a lze podle potřeby provést antivirové kontroly Defenderem či Avastem. (Avastu příliš nevěřím.)
Chybový stav vypadal asi takto. Po startu jsem spustil WU, vyhledávání aktualizací se neukončilo a pořád probíhalo. Protáčel se k tomu HDD na 100%. Zkusil jsem aktualizovat Avast. Je nová verze z 19.9.2019 - pokyn aktualizujte. První pokus končil chybou. Pak se Avast nainstaloval a chtěl restart. Po restartu vše běží. Avast opět Defender zcela vypnul. K tomu jede reklama jak je můj počítač ohrožený a že mám přejít na placenou verzi Avastu. Zapínám pasivní provoz Defenderu a koukám, že mu Avast zablokoval aktualizace již od 25.8.2019.
Avast nyní poskytuje "nové funkce". Má novou lištu napojenou na shop Avastu a na nákup svých produktů. Údajně už Avast nebude vyžadovat restart. Upozorňování na restart se přitom v Avastu odporoučelo tak před 14 dny. Zarazilo mě, že Avast potřeboval restart, ale uživatel o tom nevěděl a nedostával žádné hlášení. Teď Avast oznámí, že se funkce vyvíjela? Jako, vývojová verze Avastu se mi nainstalovala, překopala mi nastavení zabezpečení a ani nehlásila, že mám instalaci dokončit restartem? Ale reklamní zprávy Avastu ve stylu poplašných zpráv "fungují spolehlivě"?  ::)
Potřebuji okomentovat uvedené užívání Defenderu. Nikde jsem to nedohledal. Je rozumné současné zapnutí pasivního Defenderu a aktivního Avastu? Při startu systému se provádí nějaké antivirové kontroly. Popisy k těmto funkcím nejsou k dohledání. Nenutím takto dva antiviry aby kontrolovaly současně systém při startu systému a tím nepřiměřeně zpomaluji start a riskuji havarijní stavy? Nebo jde jen o chybné chování Avastu se zapnutou kontrolou Defenderu? Jak oba produkty provozovat současně, pokud ano?
Po aktualizaci Avastu a se zapnutou kontrolou Defenderu vše nyní běží v pořádku. Tady asi problém není. Nestandardní chování systému spíš pravidelně nastává s aktualizacemi Win10 a aktualizacemi Avastu. Jen doufám, že hlavní problém není ve snaze o odstavení Defenderu pro reklamu na Avast.  ;)
PS: V posledním AV Testu je Defender hodnocen lépe než Avast. Defender se kvalitou dotáhl na komerční antiviry. Napadá mě vhodné řešení pro Win10, odinstalovat Avast free.  ;)
« Last Edit: September 21, 2019, 11:12:40 AM by adb2 »

Offline adb2

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 25
Re: Avast free & MS Defender - jak nastavit Win10?
« Reply #1 on: September 30, 2019, 05:34:34 AM »
(Platí pro PC-1.) Další havarijní stav po instalaci aktualizace KB4517211. Systém Win10 1903, je zapnuta pravidelná kontrola v MS Defender, aktivní Avast free v poslední verzi. Po restartu při dokončení aktualizace KB4517211 je Defender v havarijním stavu a hlásí, že je Avast vypnutý a snaží se o kontrolu v reálném čase. (Zobrazuje žlutý trojúhelník a hlásí vypnutou antivirovou kontrolu.) Přitom nelze Defender deaktivovat. Avast normálně běží.
Po dalším restartu je vše v pořádku, ale Defender má vypnutu pravidelnou kontrolu a je deaktivovaný. Po jejím zapnutí je vše v pořádku. Běží pasivní Defender a aktivní Avast.
(Další 2 PC podobné HW konfigurace a shodné SW konfigurace jsou po instalaci KB4517211 bez problémů. Defender má zapnutu pravidelnou kontrolu, Avast free v poslední verzi je funkční. Po aktualizaci systému vše zůstalo nastavené jak bylo a vše běží v pořádku.)
Ad večer 30.9.2019: Zdlouhavý start systému, zamrzlý hlavní panel, pomohlo odhlášení a přihlášení. Příčina nezjištěna. Avast free má verzi 19.8.2393 - sestavení 19.8.4793.541 a nevyžaduje restart. Není jasné, kdy se aktualizace 19.8.4793.541 nainstalovala a kdy proběhl restart. (Aktualizace zakázány. Avast má oznamovat nové verze.) Systém nadále funkční bez problému.
« Last Edit: October 01, 2019, 05:30:52 AM by adb2 »

Offline adb2

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 25
Re: Avast free & MS Defender - jak nastavit Win10?
« Reply #2 on: September 30, 2019, 05:55:01 PM »
(Platí pro PC-2.) Při prohlížení internetu mi havaroval Google Chrome v okamžiku, kdy se zahájilo stahování nové verze Avastu, verze 19.8.2393 - sestavení 19.8.4793.541. Resp. něco začalo bez varování stahovat cca 115 MB dat na mém placeném připojení, předpokládám, že Avast. Můj Avast má zakázané automatické aktualizace a nové verze má jen oznamovat. Proběhlo přitom stažení aktualizace a její instalace. Po otevření okna Avastu Avast hlásil, že požaduje restart. Nehlásil požadavek na restart uživateli samostatným oknem. Uživatel o potřebě restartu neví, dokud nezkontroluje Avast. Restart jsem potvrdil. Win10 mi obratem nahlásily, že restartu brání aplikace Avast free... Je třeba počkat, než se Avast ukončí... Avast "bez restartu" má nově fungovat přesně takto?
(Dobrá zpráva. Nedošlo k vypnutí MS Defenderu a po restartu Defender i Avast běží bez problémů.)
 
« Last Edit: October 01, 2019, 05:31:25 AM by adb2 »

Offline adb2

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 25
Re: Avast free & MS Defender - jak nastavit Win10?
« Reply #3 on: October 20, 2019, 08:33:17 AM »
(PC-3). Podle mě vážný bezpečností incident. V Avastu free (19.8.4793.541) skončila registrace. Uživatel se bál v těch reklamách něco odkliknout. Defender hlásil, že není aktivní a Avast neviděl. Avast požadoval prodloužení registrace a patrně byl nefunkční. Podle všeho byl systém několik dní bez ochrany.

Prodloužil jsem bezplatnou licenci v Avastu (v reklamní sdělení). V levém dolním rohu okna Avastu stále svítilo červené tlačítko, že je třeba Avast aktivovat. Aktivoval jsem ho několikrát. Červené tlačítko zůstávalo. MS Defender stále Avast neviděl a umožňoval běžnou funkci a aktivní ochranu. Šla zapnout. Podle mě havarijní stav.

Po mém restartu, který nebyl nikde vyžadován, proběhlo "pracujeme na aktualizacích" (a patrně to nebyly aktualizace MS), je vše v pořádku. Defender Avast vidí, není aktivní a umožňuje pravidelnou kontrolu. Avast běží.

Aktivace Avastu free vyžaduje restart systému? A uživatel o potřebě restartu nemá vědět?  ;)

Offline adb2

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 25
Re: Avast free & MS Defender - jak nastavit Win10?
« Reply #4 on: October 22, 2019, 05:18:35 PM »
(PC-2). "Pro změnu" havárie systému. Během prohlížení internetu černá obrazovka a mrtvý systém. Vypadalo to havárii HW. Proveden tvrdý restart tlačítkem a vytažením ze zásuvky.

Po naběhnutí systému žlutý trojúhelník u MS Defenderu, že AV ochrana není aktivní. MS Defender nevidí Avast. Avast normálně funkční s virovou definicí 22.10.2019 a se stále stejnou verzí aplikace "541". Přesto mám podezření, že systém havaroval během aktualizace Avastu. (Aut. aktualizace aplikace zakázána, aut. aktualizace definic povolena.) Tedy, havarijní stav.

Proveden restart systému. Po něm je MS Defender odstavený a vidí Avast. Vše běží v pořádku. Pravidelná kontrola MS Defenderu je vypnuta. Lze ji zapnout. MS Defender pak nabízí další možnosti. Skutečně potřebuji informaci, jak se mají Windows 10 s Avastem free nastavit? Zda se zapnutou kontrolou a aktualizacemi MS Defenderu neudržuji systém v rizikovém nastavení? Ostatně, není současné užívání Avastu free a MS Defenderu hloupost? MS Defender již v testech prokazuje vyšší kvality než Avast a Avast free nabízí jen základní ochranu. Není používání Avastu free bezpečnostní rizikem? Není pro uživatele vhodnější bezplatný Avast na Win 10 raději nepoužívat?

Jinak, poslední dobou mi Avast tak 1-2x denně hlásí zablokovanou infekci. Procházím běžné stránky se zpravodajstvím, které jsou plné reklam. Předpokládám, že v rámci reklamních kanálů, mohou volně procházet škodlivé kódy až k uživatelům. AV ochrana je patrně nezbytná, pokud si tedy Avast dříve nezvyklá hlášení o blokování infekcí najednou nevymýšlí jako reklamu na svoji existenci. Ach jo. (Důvěra k Avastu na maximu.) ::)

Offline Milos

  • Avast team
  • Super Poster
  • *
  • Posts: 2293
Re: Avast free & MS Defender - jak nastavit Win10?
« Reply #5 on: October 23, 2019, 09:34:07 AM »
Dobry den,
co se tyka detekci: bez screenshotu okna avastu s detekci nebo prislusneho logu (c:\ProgramData\AVAST Software\Avast\report\), kde je videt co se detekovalo nelze nic potvrdit.

Milos